Menü
Kezdőlap Kikelet Baby Blog

Milyen ruhákra van szüksége egy újszülöttnek?

Milyen ruhákra van szüksége egy újszülöttnek?

Évszaktól függetlenül a body, a rugdalózó és a sapka a babaruhatár alapdarabja évtizedek óta. Hogy miért?
Nem véletlen! Az évek során a divat iparág jelentős mértékben fejlődött, ezáltal a babaruhák tekintetében is újabb trendek alakultak ki. Manapság terjedelmesebb felhozatalból válogathatunk, viszont az alapdarabok fontos funkciója megmaradt.

Az anyaméhben töltött 9 hónap alatt a babák hozzászoknak az ottani állandó 36 fokos hőmérséklethez. Öltöztetésüknél ezt kell szem előtt tartani, akkor is, ha a -20 fokba csöppennek bele és akkor is, ha a 40 fokos kánikulába. Kell idő mire a kis szervezetük alkalmazkodik a kinti hőmérséklethez. Az említett ruhadarabokkal tudjuk neki a legjobban visszaadni az egységesen kapott meleg érzetét.

A bodynak köszönhetően akárhogy is mozgolódik a baba, a háta mindig takarva marad. A régi megkötős és gombos kombidresszeket a babák kényelmét figyelembe véve felváltották a sokkal praktikusabb patentos változatok.

Nézzük milyen bodyk közül lehet válogatni

Belebújós: Ez lehet csónaknyakú, ami csak az ülepénél patentos vagy lehet vállnál és az ülepénél is patentos változat.
Átlapolós: Teljes hosszában patentos. Az átlapolós kifejezés azt jelenti, hogy a baba testén fedésben van a ruha. Tulajdonképpen rá kell hajtogatni a babára. Egy hajtás, ott a patentokkal rögzíteni, majd a felső réteg és ismét patentolás.
Elöl patentos: Ennél az eleje teljes hosszában patentos, de az átlapolóssal ellentétben csak egy réteg ruha van a baba testén. (Mint az ingeknél.)
Hátsó bekapcsolású: Legritkább a hátul kapcsolós fajta.

A bodyból létezik hosszú ujjú, rövid ujjú illetve ujjatlan fazon.

Az újszülött még nem tudja megtartani a fejét az első hetekben. A baba kényelme és az öltöztetés megkönnyítése érdekében érdemes erre az időszakra az átlapolós vagy az elöl teljes hosszában patentos fazont választani. Főként akkor javasoljuk ezt, ha első babát váró kismama vagy. A belebújóssal ellentétben ezeknél csak ki kell teríteni a bodyt, ráfektetni a babát, beledugni a kezeit és elöl összepatentolni. Nem kell pluszban arra koncentrálni, hogy a baba fejét tartsd.
+1 érv mellettük, hogy a kezdő apukák is preferálják.
Általában a szülők nagyon hamar belejönnek az öltöztetésbe, de a ruhák megfontolt kiválasztásával elő lehet segíteni a kezdeti időszak gördülékenységét.

A rugdalózó a másik legfontosabb ruhadarabja az újszülötteknek
Mi is az a rugdalózó?
A rugdalózó egy egyetlen darabból álló patentos vagy cipzáras ruha. Ne lepődj meg, több néven is találkozhatsz vele. Rugdalózó, kezeslábas, overál.

Egy kis ismertető a létező fajtákról

Mi jut eszünkbe először a rugdalózó szó hallatán? Nekem egy hosszú ujjú, hosszú szárú, lábfejes kezeslábas.
Van ennek az ujjatlan változata, ami ugyanúgy lábfejes szárral rendelkezik, mint hosszú ujjú társa.
Mindkettőből létezik lábfej nélküli fazon is.
Újszülöttnek és az első hónapokra mindenképpen a lábfejeset javaslom. A babák előszeretettel szedik le magukról a zoknikat, így megkönnyíted a saját dolgodat is, hogy nem kell folyton a zoknit igazgatni és a picinek is kényelmesebb. Akkor érdemes áttérni a lábfej nélküli változatra, amikor a baba elkezd totyogni, mert akkor már akadályozhatja a mozgásban. Addig tökéletes számára a lábfejes rugdalózó.

Illetve létezik még nyári kezeslábas, amit napozónak is hívnak. Ez egy rövid ujjú, rövid szárú kezeslábas. Tulajdonképpen egy rövidnadrágos body, emiatt a bodyk közé is sorolhatnánk.
Találkozhatsz rövid ujjú és ujjatlan napozókkal egyaránt. Nekem azért állnak közel a szívemhez a nyári kezeslábasok, mert a rövidnadrágos szabásának köszönhetően garantált, hogy nem látszik ki a pelenka. Bevallom, én nem csak nyáron adom rá kisfiamra, mert amikor beköszönt a hidegebb idő használható a rugdalózó alatt ugyanúgy, mint a body.

Az overál és a rugdalózó/kezeslábas között azonban már nehéz éles határvonalat húzni.
Overálnak főként a kapucnis kezeslábasokat nevezik, de nem törvényszerű a kapucni sem.
Fontosnak tartom megemlíteni, hogy nem csak a meleg, téli, vízálló kezeslábasok kapják az overál elnevezést, hanem vékonyabb társaik is. Pontosan ezért olvadnak össze az elnevezések.

Ezek az átmeneti kapucnis overálok ugyan rendkívül cukik, gyakran még fülecskékkel is ellátják őket, viszont kevésbé praktikusak a legkisebbek számára. Miért? Kapucnira nincs szükség ebben az időszakban, mert úgyis sapka lesz a babán, ami passzol a fejére. A használaton kívüli kapucni nyomja a gyermek hátát a babakocsiban, hordozóban, ezzel kényelmetlenséget okozva. Illetve télen a réteges öltöztetést is megnehezíti. Gondolj csak bele, felnőttként is macerásabb a kabátot felvenni, amikor kapucnis pulóvert viselsz.

Ezen kívül a rugdalózók anyaga tekintetében is nagy különbségekkel találkozhatsz.
Léteznek vékony pamut anyagból, belül bolyhos vagy enyhén bolyhos anyagból, plüssből és wellsoftból készült rugdalózók is. Így évszaknak megfelelően tudsz választani a vastagságok közül.

Szintén a babaruhatár alapdarabjai közé tartozik a már említett sapka

Az újszülötteknek évszaktól függetlenül szükségük van sapkára.
Természetesen attól függően, hogy mikor születik a csöppség más-más vastagságút érdemes választani. Tavasszal és ősszel vékony pamut sapka elegendő. Télre vastagabb, bélelt változatot kell beszerezni. Nyáron pedig a vékony napkalap óvja a babát a napszúrástól.
Természetesen sapkából is már mindenfélét gyártanak, aranyosabbnál aranyosabbakat, mégis azt mondom, hogy érdemes a megkötős sapka mellett dönteni.

Őszi és téli születésű apróságoknak megfontolandó kinti sétákhoz a bundazsák beszerzése vagy vannak például bundazsákká alakítható overálok is.

Sok esetben a tervezők figyelmet szentelnek arra is, hogy a kezeslábasok ujja kesztyűt alkotva visszahajtható legyen. Ez alkalmas arra is, hogy ne karmolja össze magát az újszülött, téli daraboknál pedig melegen tartja az apró kezeket. Érdemes erre is odafigyelni a választásnál.

Az örök dilemma, hogy miből mennyi kell egy újszülöttnek. Ebben is próbálok egy kis segítséget, támpontot adni.

Fontos, hogy nem érdemes őrült sok ruhát beszerezni az első méretekből, mert a babák képesek pár hét alatt is kinőni egy-egy méretet, így nem lesz alkalom ráadni a rengeteg ruhácskát. Arról nem is beszélve, hogy biztosan kaptok majd ajándékba is néhány csodaszépet a családtól, barátoktól.

Biztos vagyok benne, hogy akár kislányod lesz, akár kisfiad, el fogsz csábulni egy-egy csinos szett láttán. Azt javaslom, hogy próbáld mérsékelni ezek beszerzését. De nyugi, a ruhaválogatás az első évben szinte állandó program lesz számodra, mert nem túlzás, hogy annyira hihetetlenül gombamódon nőnek.

De akkor mégis mennyi szükséges?

Body 6-8 db ( nyáron rövid ujjúból, az átmeneti és téli időszakban pedig hosszúból van többre szükség)
Rugdalózó 6-8 db (vastagsága évszaktól függ)
Overál 1 db (télre meleg bélelt, tavaszi-őszi időszakra átmeneti)
Sapka 2 db (évszaknak megfelelő fazonban és vastagságban)
Bundazsák (az őszi-téli időszakra)

Milyen méretű ruhára van szüksége az újszülöttnek?

Az újszülöttek hosszúsága eltérő, de általában 45-55 centiméterrel jönnek a világra.

Koraszülött és pici babának a 44-es és 50-es méret a megfelelő. Nyilván azt nem tudja előre az ember, hogy a babája hamarabb szándékozik a világra jönni, így ez alapján nem lehet tervezni. Ha mégis így alakulna, akkor érdemes ugrasztani apukát, hogy szerezzen be pár darabot a kisebb méretből. A másik lehetőség, hogy megrendeled a kórházból, ha nem szeretnéd áthárítani ezt a feladatot az egyébként a vásárlás gondolatától is irtózó apukára.
Amennyiben semmi jele annak, hogy koraszülésre számíthatsz és az orvosok sem jósolnak különösen kicsi babát, akkor nem javasolt a 44-es méret beszerzése, mert nagy valószínűséggel már születéskor is kicsi lesz.
Így az első ruhaméret az 50-es és az 56-os. 50-es méretből csak néhány darabot ajánlatos beszerezni, mert előfordulhat, hogy nagyobb lesz a baba a vártnál és így nem is tudod ráadni. Egyébként is csak az első hetekben tudja használni. Tehát első ruhaméretnek, hacsak nem pici babát jósolnak az orvosok főként 56-os mérettel érdemes kezdeni a ruhatár feltöltését.
Amennyiben nagy babára számítotok, akkor 62-es méretre lesz szükség.

Tudom, hogy el lehet varázsolódni a babaruhák nagy választékában. Az ember legszívesebben feltöltene egy egész gardróbszekrényt az új családtagnak, de azt kell mondanom, hogy nem javasolt!
A csecsemők rendkívül gyorsan nőnek. A szakirodalom néhány kort a babák életében növekedési ugrás időszakának nevez meg. Ilyen a 3 hetes, 6 hetes, 3 hónapos és 6 hónapos kor. Azonban a babák nem olvassák a szakirodalmat, így ezek nem kőbe vésett adatok.
Minden baba a saját ütemében fejlődik és növekszik. Ezt nem lehet előre kiszámítani vagy az enciklopédiából kiolvasni.
Azonban az biztos, hogy az első hetekben, hónapokban ez a növekedés egészen intenzív. Könnyen előfordulhat, hogy az első méret csak 1-2 hétig lesz jó a babára, persze ez függ a születési hosszától is.
Csak, hogy egy példát is felhozzak: A mi kisfiunk az első két hónap alatt 11,5 centit nőtt. A ruhák méretezése 6 centinként nő, tehát mondhatjuk, hogy nálunk havonta 1 méretnyi növekedés volt kezdetben.
Amiért nem érdemes előre bevásárolni, az az évszakok váltakozása, az időjárás.
Hiszen a későbbi méreteknél nem tudod előre, hogy milyen vastagságú ruhákra lesz szüksége.
Ha nagyon nem bírsz magaddal, akkor a bodyknál még nincs akkora gond, mert azok mindig kellenek. Viszont például egy wellsoft overált beszerezni a nyár kellős közepére teljesen fölösleges.
Az első hetek, hónapok a babáról, az összeszokásról szólnak. Az új élethelyzettel való ismerkedéshez és új szokások kialakításához időre van szükség. Így ha a kezdeti időszakra már megvan a baba ruhatára az ad egy kis megnyugvás. Viszont az említett érvek miatt azt javaslom, hogy 3 ruhaméretnél ne tárazz be többet!

+ 1 tipp
Ha nem szeretnéd magad túlvásárolni, vagy szereted nyomon követni a dolgokat, akkor vezesd egy táblázatban, hogy miből mennyit szereztél már be. Én is alkalmaztam ezt a módszert a terhesség alatt. Azt gondolom, hogy kellemesen ráhangol a babavárásra amellett, hogy hasznos.
A táblázatot ingyenesen letöltheted, csak kattints rá!

Katt a letöltéshez

(A már kitöltött táblázatokat szívesen fogadjuk az info@kikeletbaby.hu címen, ezzel is segítve a többi kismama döntését.)

Kellemes babavárást kívánunk!

Szani Csilla
2021.11.13.